دبستان دخترانه هدایت


22 فروردین 1394

چرا در تربیت کودک دچار احساس گناه می شویم؟

مولف: عبدالله پور   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

چرا در تربیت کودک دچار احساس گناه می شویم؟

پس از انجا م این قوانین نکاتی تکمیلی پیرامون  برخی قوانین خدمتتان ارائه میشود.

در مسئله pareting  دو موضوع مهم و کاملا مجزا وجود دارد که یکی اقتدار است و دیگری محبت.تداخل این دو با یکدیگر باعث خواهد شد تا پدر و مادر دچار احساس گناه شده و عملا از مسیر تربیت صحیح خارج شود که در این صورت عملا با دست خود کودک بزهکار به جامعه تحویل می دهید . در واقع تربیت کودک یعنی کمک به شکل گیری پوسته روانی او و هنر پدر و مادری باعث می شود انسان بتواند بدون سرکوب غرایز بر پایه شئونات انسانی از زندگی خود لذت برده و احساس امنیت  و آرامش کند.در واقع تربیت باعث تولید انسان متمدن می شود.

چند عامل باعث می شود والدین خصوصا مادر نتواند اقتدار لازم را در تربیت فرزندانش داشته باشد. این موارد شامل : ترس از اینکه کودک  دیگر آنها را دوست نداشته باشد و احساس کند پدر و مادر خشن و بی رحمی دارد .

ترس از اینکه به شخصیت کودک  آسیبی برسد و یا چون خودشان در کودکی تنبیه شده اند از تنبیه واهمه دارند و گاهی هم از بروز اختلاف در خانواده می ترسند.

در وهله اول ما باید این دو موضوع مهم را از هم بتوانیم  تفکیک کنیم . کودک ما یک باک (مخزن ) عاطفی دارد و با توجه پر می شود.در واقع بنزین  کودک ما توجه والدین است . حالا ببینیم این توجه از چه موادی تشکیل شده باشد. مواد تشکیل دهنده توجه : عشق و محبت همراه با احترام است.

این  عشق و محبت همراه با احترام  را چگونه باید ترکیب کرد تا توجه واقعی بدست آید؟ یکی از ظروفی که می توانیم  این عشق و احترام را در آن بریزیم بازی با کودک است . بله بازی . تعجب نکنید  خود شما هم اگر به کودکیتان بر گردید بهترین و شیرین ترین خاطراتتان درست مربوط به زمانی است  که یک بزرگتر با شما در حال بازی بوده حال چه رسد به بازیی که خود قوانین حاکم بر آن را وضع کرده باشد.

از دیگر مواردی که باعث تولید بنزین در باک عاطفی کودک است جملات محبت آمیز است . همچنین در آغوش گرفتن کودک و بوسیدن اوست.این اعمال باعث می شود از سوی والدین به کودک  توجه لازم اعمال شود و والدین در هنگام برقراری نظم و اصول و قوانین احساس گناه نکرده و با قاطعیت همراه با عدالت قوانین اجرا نمایند.

والدین باید بدانند یک کودک خردسال در ابتدا ظوابط اجتماعی را نمی شناسد. او طبق رانش های درونی خود عمل میکند و تنها اصل لذت و احساس قدرت مطلق استکه او را پیش می برد.

او برای تبدیل شدن به یک انسان متمدنکم کم باید روش برخورد ش را تغییر دهد . در این مسیر اعمال اقتدار از سوی والدین بر کودک امری اجتناب نا پذیر است.

درغیر این صورت کودک شما پس از گذراندن این دوران و مواجه نشدن  با قوانین و حد و حدود ها متاسفانه وقتی به عنوان یک فرد مستقل وارد جامعه شد و و با قوانینی که تا به امروز با آنها مواجه شد راهی جز فرار از آنها را نخواهد  داشت وشاید این فرار او را به دامان اعتیاد کشانده تا رنج و درد مواجهه با این معضلات را از خود دور نکند.

فردای کودکان شما امروز است به جای اینکه در آینده به دنبال حل معضل اعتیاد فرزند خود باشید . امروز در دوران  کودکی با رعایت قوانین پدری و مادری  از آن جلوگیری کنید.

از مهمترین قوانین پدری و مادری این است که کودک نباید نفر اول خانه شما باشد. ولی مگر می توان او را  همیشه از نفر اول بودن باز  داشت؟

قطعا اگر دچار چنین اشتباهی بشویم کودک ما همیشه نفر اول خواهد بود. یا لا اقل در بسیاری از جاهایی که ما نمی خواهیم یا نمی توانیم  او افسار زندگی را بدست خواهد گرفت .پس برای اینکه دچار چنین مشکلی نشویم باید مکانی را در زندگی برای کودک تعریف کنیم تا او تنها در آن مکان نفر اول باشد و نیاز های نفر اول بودن  را در آنجا ارضا نماید . آنجا جایی نیست جز در بازی.

تعداد مشاهده (744)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چرا در تربیت کودک دچار احساس گناه می شویم؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید