دبستان دخترانه هدایت


9 آذر 1393

شایع ترین بیماری در دبستان

مولف: نرگس حسین نژاد   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
3/7

شایع ترین بیماری در دبستان

شایع ترین بیماری در دبستان

وقتی مدارس پیش دبستانی و دبستانی باز می شوند، از آنجا که کودکان در یک اجتماع بزرگ قرار می گیرند، مهم ترین بیماری که در این دوران دیده می شود، عفونت های تنفسی است که به صورت سرماخوردگی های مکرر، آنژین و گلودرد بروز پیدا می کند. عامل سرماخوردگی به طور کلی ۲۰۰ نوع ویروس است که در هر فصل تعدادی از آن ها بین کودکان شیوع پیدا می کند. معمولا علائم این بیماری های ویروسی با تب شروع می شود که آبریزش بینی، عطسه، سرفه و گلودرد را نیز به همراه دارد و در برخی کودکان استفراغ هم به آن اضافه می شود. دوره این بیماری یک هفته طول می کشد که ابتدا تب و گلودرد و ۴ روز بعد سرفه هایی است که گاهی اوقات تک تک و گاهی اوقات طولانی است. بعد از یک هفته اگر عوارضی وجود نداشته باشد، کودک بهبود پیدا می کند. عوارض سرماخوردگی در بین کودکان ۲ تا ۴ ساله معمولا گوش درد های عفونی یا «اوتیت» است که در این موارد درمان های خاص گوش دردهای چرکی را باید اعمال کرد. گاهی اوقات این گلودردهای عفونی برونشیت ایجاد می کند که به صورت سرفه های طولانی در کودکان مشاهده می شود. برای درمان گلودرد مصرف آنتی بیوتیک ضروری است. اگر این بیماری درمان نشود آسیب های جدی به بدن وارد می شود.

پیشگیری از سرماخوردگی

سرماخوردگی بسیار واگیردار است، یعنی از طریق تماس، سرفه و ترشحات منتقل می شود. در هر سرفه کودک، میلیون ها ویروس در هوا پخش می شود و در میله های راهرو یا شیر های دست شویی پراکنده می شود و به این ترتیب انتقال صورت می گیرد. به همین دلیل به والدین توصیه می شود، چنانچه کوچک ترین علائمی از سرماخوردگی از قبیل آبریزش، سرفه یا تب در کودک شان دیدند، به مدت یک هفته در منزل به کودک استراحت دهند. کودکی که مبتلا به بیماری ویروسی است در خانواده هم ممکن است اعضای خانواده را مبتلا کند. در این حالت بهتر است کودک با استراحت تحت درمان قرار گیرد ورژیم غذایی ساده و خوب داشته باشد تا بهبود پیدا کند. ممکن است علائم سرماخوردگی خفیف باشد ولی با این حال ویروس پراکنده می شود. معمولا وقتی این کودکان با سایر هم کلاسی های شان تماس داشته باشند و عطسه و سرفه کنند، کودکان دیگر را مبتلا می کنند بنابراین برای پیشگیری باید کودکان سرماخورده جدا شوند. برای ایجاد مقاومت در کودکان نیز ۲ راه وجود دارد یکی این که کودک از نظر رشد، طبیعی باشد و وزن و قد کاملا مناسب داشته باشد و بدنش قوی باشد. از نظر تغذیه هم باید به گونه ای باشد که غذاهایی که ارزش تغذیه ای بالا دارند و محتوی پروتئین و کالری و ویتامین مناسب هستند، مصرف کنند. به این ترتیب چون بدن شان مقاوم است در برابر این بیماری علائم خفیف تری خواهند داشت.

علایم بیماری گلودرد

از شایع‌ترین علل مراجعه به پزشک در فصل پاییز و زمستان و غیبت افراد از محیط کار و مدرسه، ابتلا به بیماری گلودرد ناشی از سرماخوردگی است که متاسفانه اغلب مردم به دلیل نداشتن آگاهی از نوع بیماری مبادرت به درمان‌های خانگی و عدم مراجعه به پزشک می‌نمایند که این مساله در طولانی مدت منجر به ایجاد عوارض حاد خواهد شد. این هفته، جهت بررسی علل، علائم، پیشگیری و درمان بیماری گلودرد ناشی از ویروس سرماخوردگی با جناب دکتر مرتضی ثناگویی‌زاده، متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار به گفتگو می‌نشینیم. توضیحاتی کلی در خصوص علل گلودرد ناشی از ویروس سرماخوردگی و راه‌های انتقال آن بفرمایید. معمولاً افراد به دلیل خفیف بودن بیماری خود به خود بهبود می‌یابند. به این دلیل که تعداد زیادی ویروس عامل ایجاد سرماخوردگی است و نیز تکرار عفونت با همان نوع ویروس امکان‌پذیر می‌باشد، لذا شیوع این عارضه فراوان دیده می‌شود. این ویروس‌های تنفسی انتشار جهانی داشته و در مناطق معتدل در ماه‌های سرد و در کشورهای گرمسیری در فصول بارانی بیشتر قابل مشاهده است. در فصول سرد اکثر بچه ها در مدارس و در فضای بسته حضور دارند و تجمع زیاد آنان می‌تواند علت مهم ابتلا باشد و احتمالاً بچه‌ها در ماه‌های سرد حدود 4 الی 9 مرتبه و بالغین 2 تا 4 بار مبتلا به این بیماری می‌شوند. باید گفت در آوردن لوزه‌ها، بروز سرماخوردگی را کاهش نمی‌دهد و بروز آن در افراد سیگاری نسبت به سایر افراد شدت بیشتری دارد و می‌تواند همراه با عوارض باکتریال بیشتری ‌باشد. با توجه به انواع مختلف ویروس ممکن است راه‌های انتقال نیز تفاوت‌هایی با هم داشته باشند اما به طور کلی ویروس‌ها به میزان زیاد در ترشحات بینی و حلق بیماران وجود داشته و از راه پارتیکل‌ها(قطرات) بزرگ و ذرات عفونی کوچک، تماس مستقیم با ترشحات تنفسی منتقل می‌گردد.

اخیراً به انتقال از راه دست و انگشتان آلوده اهمیت فراوان داده می‌شود و در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شده است که شستن مداوم دست و یا استفاده از محلول‌های با خاصیت ضد ویروسی شیوع این بیماری را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

پیرامون سیر بیماری و مشخصه‌های آن نیز اشاره بفرمایید

دوره واگیری ویروس از زمان شروع علائم تا بهبودی کامل معمولاً یک هفته است و دوره کمون عفونت یعنی مدت زمان نهفته عفونت سرماخوردگی 12 الی 72 ساعت می‌باشد که این دوره با علائمی چون خستگی، بی‌حالی و تب خفیف همراه است. در علائم بالینی که شامل آبریزش بینی، انسداد بینی، عطسه، سرفه و احساس سوزش و یا خارش در گلو است. گهگاه با تبی خفیف ظاهر می‌شود. همانگونه که گفته شد در ابتدا علائم خفیف بوده و در روز دوم و سوم شدیدتر می‌شود که اغلب سرفه و گرفتگی صدا تا یک هفته ادامه می‌یابد.

در خصوص پیشگیری با تزریق واکسن سرماخوردگی، مصرف ویتامین‌ C همچنین انواع درمان توضیح بفرمایید؟

با توجه به انواع مختلف ویروس‌ها هنوز واکسنی برای سرماخوردگی در دسترس نمی‌باشد و واکسن موجود نیز واکسن آنفولانزا است که تزریق آن برای افراد خاصی نظیر دیابت‌ها، مبتلایان به عارضه‌های قلبی، کلیه و کودکان 6 ماه تا سه سال هر سال یکبار توصیه می‌گردد. همچنین در جدیدترین مطالعات مصرف ویتامین C مثل لیموها، پرتقال و... تاثیری در پیشگیری بیماری نداشته و تنها در درمان و کمک به بهبودی مؤثر است. لذا برای پیشگیری استراحت بیمار در منزل استفاده از دستمال یا ماسک به ویژه در هنگام سرفه و عطسه، شستن دست‌ها و یا استفاده از محلول‌های ضد ویروسی توصیه می‌شود. در خصوص گلودرد ناشی از ویروس‌های سرماخوردگی که درمان علامتی است، مهمترین داروهای مورد مصرف آنتی هیستامین نسل اول(قدیمی)، داروی ضد التهابی غیراستروئیدی(آسپیرین و پروفن) و ضد احتقان‌ها است که باعث بهتر شدن عطسه و آبریزش از بینی می‌شوند. برای مقابله با گلودرد، غرغره با سرم نمکی ولرم و یا استفاده از بی‌حس کننده‌های موضعی مؤثر می‌باشد. گفتنی است آنتی‌بیوتیک‌ها نظیر آموکسی سیلین و داروهای چرک خشک کن در درمان گلودرد ویروسی‌ جایی نداشته و مصرف نابجای آنها شانس مقاومت را در جامعه افزایش می‌دهد و مصرف این نوع آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان گلودردهای میکروبی مؤثر است.

در صورت عدم ادامه و پیگیری درمان، گلودردهای چرکی چه عوارضی در پی خواهد داشت.

در گلودردهای میکروبی که با تب بالا، چرک بر روی لوزه‌ها و درد شدید گلو همراه است، هنوز پنی سیلین داروی انتخابی است که با نظر پزشک تجویز می‌گردد، این دارو اثر بخشی خوب در جلوگیری از عارضه قلبی و مفصلی(تب روماتیسمی) داشته و ارزان و بی‌خطر است و در صورتی که بیمار نسبت به پنی سیلین حساسیت داشته باشد، می‌بایست از داروهای جایگزین با مشورت پزشک استفاده نمود و همانطور که گفته شد در صورت عدم توجه و رسیدگی لازم و به موقع به این عارضه در طولانی مدت عارضه قلبی و طی یک ماه پس از بیماری فرد به ناراحتی مفصلی مبتلا خواهد شد. لذا توصیه می‌شود با نزدیک شدن به فصول پاییز و زمستان که بروز این نوع بیماری‌ها شیوع بیشتری می‌یابد نکات بهداشتی ذکر شده را رعایت نموده و پس از ابتلا، از خود درمانی جداً پرهیز نمایند. چرا که هر بیماری به نوبه خود در صورت عدم تشخیص دقیق و درمان صحیح گاه در مدت زمان کوتاه یا طولانی مدت به عوارض سخت منجر می‌شود.

وقتی کودک دل درد می گیرد

یکی دیگر از بیماری هایی که بچه ها در دوران مدرسه بیشتر احتمال ابتلا دارند، اسهال، استفراغ و عفونت های دستگاه گوارش است که می تواند ویروسی یا میکروبی باشد. معمولا بیماری های دستگاه گوارش با علت ویروسی با تب، استفراغ و پس از گذشت ۴۸ ساعت همراه با اسهال خواهد بود. گاهی اوقات باکتری هایی مثل سالمونلا و شیگلا هم هستند که در میان کودکان واگیر دارند و در کودکان ایجاد اسهال و استفراغ می کنند. این کودکان حتما باید یک هفته استراحت کنند و به مدرسه نروند و در منزل تحت درمان باشند. زمانی که کودک دچار استفراغ است، باید به او سرم خوراکی یا دوغ داده شود و بعد از ۴۸ ساعت که استفراغ برطرف شد تغذیه براساس مایع درمانی و در بزرگ ترها کته با ماست و سینه مرغ و هویج باشد تا این دوره یک هفته ای طی شود. در اینگونه مواقع حتما به کودکان توصیه می شود از غذاهای نامناسب در مدارس استفاده نکنند و میان وعده هایی با ارزش غذایی مناسب به همراه خود ببرند و فست فودهایی مانند سوسیس و کالباس، چیپس و نوشابه های قندی اصلا استفاده نکنند. غذاهایی مانند نان و پنیر و گردو، تخم مرغ یا شیرهای آماده و میوه ها می توانند موارد مناسبی برای استفاده در میان وعده ها باشند. برای پیشگیری از این بیماری مهم ترین نکته رعایت مصرف غذاهای مناسب و پرهیز از خوردن غذاهایی است که دور از یخچال نگهداری شده اند. نکته دیگر دوری از فرد مبتلا است. اگر کودکی مبتلا به اسهال و استفراغ باشد در اثر تماس این بیماری را منتقل می کند، بنابراین برای پیشگیری باید از فرد مبتلا دور بود.

توصیه های سلامت

به طور کلی کودکان باید تغذیه سالم داشته باشند و واکسیناسیون کامل انجام دهند. در مورد تغذیه سالم باید توجه داشت که غذاهای طبیعی را والدین باید درنظر بگیرند. برخی مواد غذایی مورد نیاز کودکان شامل گوشت قرمز و کبابی برای کودکان بزرگ تر، عدس و لوبیاست که سرشار از آهن است و از کم خونی کودک جلوگیری می کند. در دوران مدرسه والدین باید توجه داشته باشند که کودک شان حتما صبحانه خورده به مدرسه برود. شیر، عسل، تخم مرغ، نان و پنیر و گردو حتما باید در وعده صبحانه مصرف شود تا سلامت شان حفظ شود. توصیه می شود، خانواده ها فست فودهایی که ارزش غذایی ندارند، کم یا اصلا مصرف نکنند. همچنین تنقلاتی مانند چیپس و پفک برای کودکان خریداری نشود. خوشبختانه در مدارس فروش این تنقلات ممنوع است. جایگزین مناسب تنقلات برای کودکان گردو، پسته و بادام است که ارزش غذایی بالایی دارند. می توان آن ها را به صورت طبیعی یا پودر شده در غذاها استفاده شود. آجیل منبع بسیار خوب آهن، روی و سلنیوم است که برای بدن لازم است و می تواند تغذیه کودکان را تکمیل کند.

                                 تهیه و تنظیم : نرگس حسین نژاد – مربی بهداشت

تعداد مشاهده (2549)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "شایع ترین بیماری در دبستان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید