دبستان دخترانه هدایت


9 آذر 1394

چگونه تحسین کنیم؟ چگونه پاداش دهیم؟

مولف: نگار عبدالله پور   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

چگونه تحسین کنیم؟ چگونه پاداش دهیم؟

چگونه تحسین کنیم؟ چگونه پاداش دهیم؟

 

   مقدمه

تجربههای بالینی و آموختههای سالیان دراز، نشان میدهد که کودک بدون مسئله وجود ندارد. بنابراین یک خانواده خوب باید بتواند به نحوی شایسته مسائل فرزندان خود را حل کند. تربیت در نظر تعدادی از والدین، چیزی جز تنبیه نیست؛ ولی واژه تربیت، در واقع به معنای تعلیم دادن یا پرورش، شامل مجموعهای از روشهای مثبت و منفی است. وقتی کودک خود را تربیت میکنید، به او میآموزید که چطور رفتار کند. پیش از آن که انجام کاری را از او بخواهید، به او آموزش دهید. به او بگویید که انجام چه کاری درست است و در صورت لزوم به او یادآور شوید که کدام عملش شایسته نیست!

تربیت کودک، وظیفهای یک روزه نیست و انضباط، با یک بار آموزش دادن حاصل نمیشود. پدر و مادر باید پایدار و جدی باشند تا روشهای تربیتیشان مؤثر واقع شود.

 

چگونه تحسین کنیم؟

والدین آنچنان در تعلیم و مراقبت از فرزندشان غرق هستند که وقتی عمل خوبی از آنها سر میزند، به سادگی از آن میگذرند؛ اما وقتی اشکالی در رفتار آنها رخ میدهد، همه اشتباهاتشان را به رخشان میکشند و در نتیجه کودکان در توری از انتقاد به دام میافتند. انتقاد همراه با کمی ستایش و تمجید، نتایج بهتری به بار میآورد. تعریف و تمجید تأثیر قدرتمندی دارد که بکارگیری به جا از آن میتواند یک رفتار جدید را شکل دهد.

- اگر در هنگام تحسین کردن راهنماییهای زیر را به کار ببندید به زودی خواهید دید که این کار به عنوان یک روش تربیتی و انظباطی بسیار مؤثر است.

 * رفتار کودک را تحسین کنید نه شخصیت او را .

بسیاری از والدین شخصیت کودک را با کلماتی نظیر، لجباز، تنبل و خودخواه توصیف میکنند که این یک، اشتباه بزرگ است. وقتی برای تغییر دادن رفتار کودک تلاش میکنید، احتمال موفقیت شما بیشتر است. گفتن عبارت «پسر خوب» یا « دختر خوب» نمیتواند احساس مشخصی را به کودک القا کند. مؤثرترین راه برای آموزش رفتار خوب؛ شکل دادن رفتار با تحسین است. این روش تربیتی باید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرد، تا روی رفتار کودک اثر خود را نشان دهد.

* از تحسینهای ویژه استفاده کنید.

هدف از تحسین کردن، افزایش رفتارهای شایسته است، پس شما باید بر رفتارهای خاصی که مورد قبولتان هستند تأکید کنید. هر چه تحسین شما اختصاصیتر باشد، کودک درست بودن کارش را بهتر درک میکند. هر روز از رفتارهای پسندیده کودکتان یادداشتی تهیه کنید. وقتی شما از این روش استفاده میکنید، در پایان هر روز یادداشتها را به او نشان دهید. این کار، روش خوبی برای صحبت کردن در مورد وقایع هر روز است و با این کار هر دوی شما احساس خوبی خواهید داشت.

* هر پیشرفتی را تحسین کنید.

به رفتارهای خوب کودکتان توجه کرده، آنها را تحسین کنید و بدین وسیله قدمی در جهت تربیت کودک بردارید. اگر به فرزند خردسالتان گفته‎‎اید که بعد از بازی باید اسباببازیهایش را مرتب کند ولی او قبلاً این کار را انجام نداده و اکنون تعداد کمی از آنها را جمع میکند او را تشویق کرده و به همین روش ادامه دهید تا رفتار کودک اصلاح شود.

هنگامی که رفتار جدیدی تثبیت شده، برای حفظ آن به تحسین کمتری نیاز داریم؛ مثلاً هر پنج بار یک مرتبه او را تحسین کنید. توجه داشته باشید که در مورد هر رفتاری تمجید و تحسین را هرگز به طور کامل قطع نکنید.

* به طور مناسب و بر اساس سن کودک تحسین کنید.

برای دریافت پاسخهای بهتر، نوع تحسین را با سن و اخلاق کودک متناسب کنید. برای نمونه: در آغوش گرفتن و بوسیدن کودک همراه با کلمات مهرآمیز، برای کودک خردسال مؤثر است. اما در مورد کودکان بزرگتر بهتر است از کلمات، با لحن آمیخته با شوخی به تعریف و تمجید بپردازید. گفتن این جمله که « عجب (دختر یا پسر) با سلیقهای اینجا بوده است» عکسالعمل بهتری را در یک کودک دوازده ساله بر میانگیزد.

- توجه: به خاطر داشته باشید که جملات تکراری، خسته کننده میشوند و تأثیر خود را از دست میدهند.

خلاق باشید. بهتر است برای تقویت اثرات تحسین، یک جایزه نیز با آن همراه کنید. به کودک بگویید که از کدام کارش خوشحال شدهاید و به او وعده یک هدیه کوچک بدهید، ولی هدیه دادن را برای زمانهای خاص بگذارید تا همیشه منتظر آن نباشد.

* بلافاصله تحسین کنید.

تحسین کردن در مورد کودکان خردسال وقتی مؤثرتر است که بدون معطلی صورت گیرد. نگذارید تا بین رفتار پسندیده و پاسخ شما فاصلهای بیفتد، اگر چه کودکان بزرگتر قادرند این فاصله را درک کنند. معمولاً بین عمل کودک و واکنش ما میتواند با یک اشاره کوچک به موضوع پر شود. مثلاً پس از کار خوب کودکتان بلافاصله بگویید« از این کار تو خیلی خوشحال شدم ».

 * تحسین را با علاقه و بی قید و شرط انجام دهید.

در مواردی که کودک فقط هنگام تحسین شدن مورد توجه والدینش قرا میگیرد، به تدریج به آن احساس نیاز میکند. برخی از والدین نگران آنند که مبادا کودکشان فقط گاهی که مورد توجه قرار میگیرد و تشویق میشود خوب رفتار کند. برای رفع این مشکل، بهترین کار این است که پس از جا افتادن یک رفتار جدید رفته رفته از میزان تعریف و تمجید بکاهید و آن را به طور موردی انجام دهید. به کودک خود نشان دهید که حتی وقتی در حال برسی رفتارش نیستید نیز به او ارزش میدهید و بدون هر گونه قید و شرط دوستش دارید.

چگونه پاداش دهیم؟

پاداش برای رفتار مطلوب، یک تقویت کننده محسوب میشود. کودک نسبت به کاری که انجام داده احساس خوبی پیدا میکند و در نتیجه این میل در او به وجود میآید که آن را تکرار کند. یک تقویت کننده میتواند هر چیزی باشد و خاصیت آن این است که در پی یک رفتار به کودک عرضه میشود و او را برمیانگیزد تا آن رفتار را تکرار کند. «در واقع، پاداش یک تحریک کننده است». میتوانید در یک فرصت مناست، از کودک خواستهها و آرزوهای او را بپرسید و اینکه چه چیزی را دوست دارد که داشته باشد. سپس متناسب با خواستههای او پاداش تهیه کنید.

 به پاداشها تنوع ببخشید.

  راهبردهایی برای مؤثر کردن مجموعۀ پاداشهای شما وجود دارد. یکی از آنها متنوع کردن پاداشهاست تا جاذبۀ خود را از دست ندهد. برای نمونه گاهی یک کادو بدهید، گاهی یک برنامهتفریحی برایش بریزید و یا حق و امتیاز خاصی را به او بدهید.

همیشه به قولتان عمل کنید.

یک کودک بخصوص اگر خیلی کوچک باشد به تأخیر انداختن یک پاداشی که به او وعده دادهاید برای او بسیار حساس است. کاری را که از عهدۀ انجامش برنمیآیید، به او قول ندهید و در عین حال چیزی را جایگزین پاداشی که قولش را دادهاید، نکنید.

 

 

« تغییر دادن رفتار یک کودک نیازمند به وقت و انگیزههای صحیح است. در مراحل  نخست، برای هر پیشرفتی پاداش بدهید و از پاداش برای شکل              دادن رفتار جدید استفاده کنید ».

 

 

تعداد مشاهده (393)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چگونه تحسین کنیم؟ چگونه پاداش دهیم؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید